# EST1060T151MDGA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EST1060T151MDGA
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/est1060t151mdga
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/est1060t151mdga#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.2A
- **Current Rating (Amps):** 1.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 295mOhm Max
- **Frequency:** 3.9MHz
- **Height:** 0.248" (6.30mm)
- **Inductance:** 150 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%