# ESSV040W-0900-42
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESSV040W-0900-42
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/essv040w-0900-42
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/essv040w-0900-42#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/31/12823180-1800-1092-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus
- **Current:** 900mA
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 38 W
- **Ratings:** IP66
- **Size:** 3.30" L x 1.57" W x 1.07" H (83.8mm x 39.9mm x 27.2mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC