# ESST040E-0900-42
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESST040E-0900-42
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esst040e-0900-42
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esst040e-0900-42#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/01/12820133-1800-1004-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 900mA
- **Dimming:** ELV, Triac
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 38 W
- **Ratings:** IP64
- **Size:** 3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 220VAC