# ESS030E-0620-42
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESS030E-0620-42
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ess030e-0620-42
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ess030e-0620-42#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/01/12820133-1800-1004-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
- **Current:** 620mA
- **Dimming:** Analog, ELV
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 90°C
- **Power (Watts):** 26 W
- **Ratings:** IP64, NEMA 410
- **Size:** 3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 220VAC