# ESS015W-0350-42-Z1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESS015W-0350-42-Z1
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ess015w-0350-42-z1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ess015w-0350-42-z1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 350mA
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 90°C
- **Power (Watts):** 15 W
- **Ratings:** IP64
- **Size:** 3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC