# ESQT-126-03-SM-Q-309
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESQT-126-03-SM-Q-309
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esqt-126-03-sm-q-309
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esqt-126-03-sm-q-309#rfq
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 30.0Âµin (0.76Âµm)
- **Contact Length:** 0.149" (3.78mm)
- **Contact Type:** Forked
- **Current Rating (Amps):** 4.5A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.309" (7.85mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 104
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)