# ESQT-124-03-L-Q-390
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESQT-124-03-L-Q-390
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esqt-124-03-l-q-390
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esqt-124-03-l-q-390#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Elevated Socket
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 10.0Âµin (0.25Âµm)
- **Contact Length:** 0.068" (1.73mm)
- **Contact Type:** Forked
- **Current Rating (Amps):** 4.5A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.390" (9.91mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 96
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)