# ESQT-119-03-F-D-369
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESQT-119-03-F-D-369
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esqt-119-03-f-d-369
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esqt-119-03-f-d-369#rfq
- **Connector Type:** Elevated Socket
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 3.00碌in (0.076碌m)
- **Contact Length:** 0.089" (2.26mm)
- **Contact Type:** Forked
- **Current Rating (Amps):** 4.5A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.369" (9.37mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 38
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)