# ESQT-110-02-G-D-413
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESQT-110-02-G-D-413
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esqt-110-02-g-d-413
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esqt-110-02-g-d-413#rfq
- **Contact Length:** 0.437" (11.10mm)
- **Contact Type:** Forked
- **Current Rating (Amps):** 4.5A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.413" (10.49mm)
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)