# ESQT-108-03-M-S-336
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESQT-108-03-M-S-336
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esqt-108-03-m-s-336
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esqt-108-03-m-s-336#rfq
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 20.0碌in (0.51碌m)
- **Contact Length:** 0.122" (3.10mm)
- **Contact Type:** Forked
- **Current Rating (Amps):** 4.5A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.336" (8.53mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 8
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)