# ESQT-107-02-F-D-400
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESQT-107-02-F-D-400
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esqt-107-02-f-d-400
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esqt-107-02-f-d-400#rfq
- **Contact Length:** 0.450" (11.43mm)
- **Contact Type:** Forked
- **Current Rating (Amps):** 4.5A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.400" (10.16mm)
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)