# ESPV050W-1050-42-Z1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESPV050W-1050-42-Z1
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/espv050w-1050-42-z1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/espv050w-1050-42-z1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus
- **Current:** 1.05A
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 44 W
- **Ratings:** IP66
- **Size:** 3.50" L x 2.36" W x 1.19" H (89.0mm x 60.0mm x 30.1mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC