# ESPT050E-1050-42
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESPT050E-1050-42
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/espt050e-1050-42
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/espt050e-1050-42#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/04/12820493-1800-1069-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cRUcs, SA, ENEC, FC, CE, CCC, CB, KC, NEMKO, UL, CSA
- **Current:** 1.05A
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 44 W
- **Ratings:** IP64
- **Size:** 3.34" L x 2.36" W x 1.18" H (84.8mm x 59.9mm x 30.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 220VAC