# ESPT040W-0800-42-Z1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESPT040W-0800-42-Z1
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/espt040w-0800-42-z1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/espt040w-0800-42-z1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cRUcs, SA, ENEC, FC, CE, CCC, CB, KC, NEMKO, UL, CSA
- **Current:** 800mA
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 34 W
- **Ratings:** IP64
- **Size:** 3.34" L x 2.36" W x 1.18" H (84.8mm x 59.9mm x 30.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC