# ESP040W-0700-56
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESP040W-0700-56
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esp040w-0700-56
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esp040w-0700-56#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/01/12820144-1800-1110-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
- **Current:** 700mA
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 90°C
- **Power (Watts):** 39 W
- **Ratings:** IP64, NEMA 410
- **Size:** 3.43" L x 2.36" W x 1.07" H (87.0mm x 59.9mm x 27.2mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC