# ESM030W-1750-14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESM030W-1750-14
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esm030w-1750-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esm030w-1750-14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
- **Current:** 1.75A
- **Dimming:** ELV, Triac
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 90°C
- **Power (Watts):** 13 W
- **Ratings:** IP64, IP20, NEMA 410
- **Size:** 4.20" L x 2.37" W x 0.99" H (106.7mm x 60.3mm x 25.2mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC