# ESD55C682K4T2A-18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESD55C682K4T2A-18
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esd55c682k4t2a-18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esd55c682k4t2a-18#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/80/478-8005-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/80/478-8021-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, ESD Protection
- **Capacitance:** 6800 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 50V