# ESD12VD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESD12VD3
- **Manufacturer:** Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esd12vd3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esd12vd3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance @ Frequency:** 150pF @ 1MHz
- **Current:** 12A (8/20碌s)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 350W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SOD-323
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 33V