# ESD-FPL-21.5-8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ESD-FPL-21.5-8
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Cable Ferrites
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/esd-fpl-21-5-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/esd-fpl-21-5-8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Design:** Solid
- **Inner Dimension:** 0.650" W x 0.051" H (16.50mm x 1.30mm)
- **Length:** 0.315" (8.00mm)
- **Material:** NIZn
- **Mounting Type:** Free Hanging
- **Outer Dimension:** 0.846" W x 0.256" H (21.50mm x 6.50mm)