# ERZ-VF2T101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERZ-VF2T101
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erz-vf2t101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erz-vf2t101#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P7/33/6C/P7336CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/CJ/33/SMCJ33CA-TPMSDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 400 A
- **Energy:** 2J
- **Maximum AC Volts:** 60 V
- **Maximum DC Volts:** 85 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 110 V
- **Varistor Voltage (Min):** 90 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 100 V