# ERZ-V14D201
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERZ-V14D201
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erz-v14d201
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erz-v14d201#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/70/73/2670734-P7219-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 770 pF @ 1 kHz
- **Current:** 6 kA
- **Energy:** 70J
- **Maximum AC Volts:** 130 V
- **Maximum DC Volts:** 170 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 225 V
- **Varistor Voltage (Min):** 185 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 200 V