# ERZ-SF2MK271
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERZ-SF2MK271
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erz-sf2mk271
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erz-sf2mk271#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/CJ/33/SMCJ33CA-TPMSDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600 A
- **Energy:** 12J
- **Maximum AC Volts:** 175 V
- **Maximum DC Volts:** 225 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 303 V
- **Varistor Voltage (Min):** 247 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 270 V