# ERZ-E14A561
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERZ-E14A561
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erz-e14a561
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erz-e14a561#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/73/21/2673215-P15597-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 700 pF @ 1 kHz
- **Current:** 10 kA
- **Energy:** 382J
- **Maximum AC Volts:** 350 V
- **Maximum DC Volts:** 450 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 616 V
- **Varistor Voltage (Min):** 504 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 560 V