# ERX-2HJ2R2H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERX-2HJ2R2H
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erx-2hj2r2h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erx-2hj2r2h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 180°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 2.2 Ω
- **Size:** 0.472" L x 0.252" W (12.00mm x 6.40mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%