# ERX-1SJ8R2V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERX-1SJ8R2V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erx-1sj8r2v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erx-1sj8r2v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 8.2 Ω
- **Size:** 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%