# ERX-1SJ1R0A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERX-1SJ1R0A
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erx-1sj1r0a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erx-1sj1r0a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/54/13935497-P1.1W-1TR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 235°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 1 Ω
- **Size:** 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%