# ERS4033N030N25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERS4033N030N25
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ers4033n030n25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ers4033n030n25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 30A
- **Efficiency:** 91.5%
- **Features:** Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 99 W
- **Size:** 2.30" L x 0.90" W x 0.37" H (58.4mm x 22.8mm x 9.4mm)
- **Supplier Device Package:** Eighth Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V