# ERO-S2PHF5113
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERO-S2PHF5113
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ero-s2phf5113
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ero-s2phf5113#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P6/.8/0K/P6.80KCATB-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 511 kΩ
- **Size:** 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%