# ERM5-050-05.0-S-DV-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERM5-050-05.0-S-DV-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erm5-050-05-0-s-dv-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erm5-050-05-0-s-dv-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Board Guide
- **Height Above Board:** 0.309" (7.85mm)
- **Mated Stacking Heights:** 10mm, 12mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 100
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)