# ERM050W-1800-28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERM050W-1800-28
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erm050w-1800-28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erm050w-1800-28#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
- **Current:** 1.8A
- **Dimming:** Analog
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 90°C
- **Power (Watts):** 50 W
- **Ratings:** IP64
- **Size:** 3.21" L x 2.21" W x 1.28" H (81.5mm x 56.1mm x 32.5mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC