# ERJ-PB6D1622V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERJ-PB6D1622V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erj-pb6d1622v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erj-pb6d1622v#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P2/00/86/P20086DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 16.2 kΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.5%