# ERJ-M1WSF10MU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERJ-M1WSF10MU
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erj-m1wsf10mu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erj-m1wsf10mu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 10 mΩ
- **Size:** 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%