# ERJ-L12KJ22MU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERJ-L12KJ22MU
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erj-l12kj22mu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erj-l12kj22mu#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/22/64/P122643DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 22 mΩ
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1812
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%