# ERJ-B2AJ390V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERJ-B2AJ390V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erj-b2aj390v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erj-b2aj390v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/89/40/P18940DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 39 Ω
- **Size:** 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 0612
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%