# ERJ-B1CFR091U
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERJ-B1CFR091U
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erj-b1cfr091u
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erj-b1cfr091u#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/60/09/P16009DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 91 mΩ
- **Size:** 0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1020
- **Temperature Coefficient:** ±150ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%