# ERJ-14YJ755U
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERJ-14YJ755U
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erj-14yj755u
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erj-14yj755u#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/.0/0K/P1.00KAADKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 7.5 MΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Temperature Coefficient:** -400/ +150ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%