# ERG-5SJ220
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERG-5SJ220
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erg-5sj220
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erg-5sj220#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 22 Ω
- **Size:** 0.315" Dia x 0.945" L (8.00mm x 24.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%