# ERG-3FJP152D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERG-3FJP152D
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erg-3fjp152d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erg-3fjp152d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 1.5 kΩ
- **Size:** 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%