# ERG-2FJS361E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERG-2FJS361E
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erg-2fjs361e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erg-2fjs361e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 360 Ω
- **Size:** 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%