# ERG-1FJS750E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERG-1FJS750E
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erg-1fjs750e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erg-1fjs750e#rfq
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 75 Ω
- **Size:** 0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%