# ERG-12SJS120H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERG-12SJS120H
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erg-12sjs120h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erg-12sjs120h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 12 Ω
- **Size:** 0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%