# ERD-S1TJ331V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERD-S1TJ331V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erd-s1tj331v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erd-s1tj331v#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P3/00/BA/P300BATB-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 330 Ω
- **Size:** 0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** -150/ -350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%