# ERC55604R00BEEB600
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERC55604R00BEEB600
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erc55604r00beeb600
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erc55604r00beeb600#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 604 Ω
- **Size:** 0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%