# ERC551K4000FHEA500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERC551K4000FHEA500
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erc551k4000fhea500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erc551k4000fhea500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 1.4 kΩ
- **Size:** 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%