# ERB21B5C2E470JDX1L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERB21B5C2E470JDX1L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/erb21b5c2e470jdx1l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/erb21b5c2e470jdx1l#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/48/490-4845-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/48/490-4871-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 47 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.053" (1.35mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 250V