# ERA-8APB333V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERA-8APB333V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/era-8apb333v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/era-8apb333v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/-E/RA/10-ERA-8AEB184VDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 33 kΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±15ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%