# ERA-6AEB4643V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERA-6AEB4643V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/era-6aeb4643v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/era-6aeb4643v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 464 kΩ
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%