# ERA-3YEB121V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERA-3YEB121V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/era-3yeb121v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/era-3yeb121v#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P1/80/YD/P180YDKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 120 Ω
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%