# ERA-2ARB4221X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERA-2ARB4221X
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/era-2arb4221x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/era-2arb4221x#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/51/22/P15122DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 4.22 kΩ
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%