# ERA-1ARB622C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ERA-1ARB622C
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/era-1arb622c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/era-1arb622c#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P1/21/89/P121894DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P2/.0/KB/P2.0KBXDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.010" (0.26mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance:** 6.2 kΩ
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%